Economic

Angajaţii ANAF Constanţa protestează în faţa sediului

todayDecember 20, 2019 15

Background
share close

Aproximativ 30 de angajați ai Administrației Finanțelor Publice din Constanța se află la această oră în stradă. Ei protestează în fața sediului ANAF de pe I.Ghe.Duca, în semn de solidaritate cu grefierii. Vă reamintim, aceștia din urmă sunt nemulțumiți că se dorește eliminarea pensiilor de serviciu pentru personalul auxiliar de specialitate din instanțe și parchete. Pe de altă parte, salariații ANAF sunt revoltați că Guvernul Orban a modificat zilele trecute sporul de 15% din salariu, acordat pentru condiții vătămătoare de muncă. Acesta va fi de 25% din salariul minim brut pe economie, ceea ce înseamnă că mulți dintre angajați vor primi cu până la 1000 de lei mai puțin pe lună, ne-a declarat liderul de sindicat, Marian Emilian. El a precizat că, în condițiile în care nu va fi modificat acest proiect vor fi proteste și luni, iar din ianuarie salariații din domeniul finanțelor ar putea intra în grevă.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Administrație

Banii pe biletele CT BUS vor fi returnaţi călătorilor

Constănțenii care au achitat astăzi biletele de autobuz prin SMS sau prin sistemul Mobilepay Wallet vor primi banii înapoi. Potrivit reprezentanților CTBUS, sumele plătite vor fi returnate deoarece mijloacele de transport nu au ieșit astăzi pe traseu, după ce șoferii au intrat în grevă. Conducătorii auto cer prime de Crăciun mai mari și demisia directorului societății CT BUS, Bogdan Niță. Primarul Decebal Făgădău a declarat că vor fi chemați șoferi de acasă sau se va apela la firme specializate pentru […]

todayDecember 20, 2019 14