Învățământ

621 de elevi constănţeni au participat la Olimpiada de Fizică

todayDecember 16, 2019 15

Background
share close

Sute de elevi constănţeni au participat, în week-end-ul care a trecut, la etapa locală a Olimpiadei de Fizică. Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului Şcolar Judeţean Constanţa, competiţia s-a desfăşurat atât în oraşul nostru, cât şi în unităţi de învăţământ din Eforie, Mangalia, Năvodari, Medgidia şi Hârşova. În total la concurs au participat 621 de elevi şi 90 de cadre didactice, implicate în asistență și evaluare. Tot la sfârşitul săptămânii trecute, elevi şi profesori din învăţământul preuniversitar din Constanţa au vizitat Laserul de la Măgurele și Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică şi Inginerie Nucleară “Horia Hulubei”.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Eveniment

SAJ Constanţa a fost dotat cu două ambulanţe noi

Serviciul Județean de Ambulanță Constanța a primit două autospeciale noi de tip A. Șeful Inspectoratului pentrui Situații de Urgență Dobrogea, colonel Daniel Popa, a declarat că cele două ambulanțe sunt pentru transport pacienți, fără medic şi au fost achiziționate de IGSU prin fonduri europene. El a precizat că anul viitor în luna ianuarie, ISU Dobrogea va primi alte 6 ambulanțe SMURD de prim-ajutor, cu medic şi odată cu venirea acestora, parcul auto al Serviciului Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare […]

todayDecember 16, 2019 5