Economic

Patronii se pregătesc să redeschidă terasele

todayMay 28, 2020 9

Background
share close

Patronii teraselor se pregătesc să reînceapă activitatea de luni. Terasele se vor redeschide în condiţii speciale, cu păstrarea distanţei de siguranţă şi cu reguli stricte de igienă. Reprezentanţii ANSV spun că nu va fi obligatorie măsurarea temperaturii clienţilor, iar o decizie în acest sens va fi luată de fiecare agent economic în parte. Pentru angajaţi însă, un minim triaj epidemiologic zilnic şi monitorizarea stării de sănătate sunt obligatorii. În plus, aceştia trebuie să poarte mască în timpul programului, indiferent dacă lucrează în bucătărie sau au contact direct cu clienţii. În plus, mesele vor fi amplasate la distanţă, astfel încât să fie minimum un metru şi jumătate între spătarele scaunelor. Pe de altă parte, cei care vor să vină pe litoral în vacanţă trebuie să mai aştepte până la jumătatea lunii viitoare, pentru că abia de pe data de 15 iunie se vor deschide plajele.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Eveniment

4 primării din judeţul Contanţa au făcut recurs în instanţă pentru a nu plăti bursele elevilor

Asociația Elevilor din Constanța consideră inadmisibilă atitudinea de care au dat dovadă autoritățile din comunele Gârliciu, Topalu, Nicolae Bălcescu și Lipnița care au refuzat în continuare să respecte drepturile elevilor de a primi burse și au făcut recurs la procesele câștigate de AEC în primă instanță. Tribunalul a dat cârtig de cauză asociaţiei şi a recunoscut că este de datoria autorităților de a emite o hotărâre de consiliu local prin care să se stabilească numărul și cuantumul burselor, dar edilii […]

todayMay 28, 2020 4