Eveniment

4 primării din judeţul Contanţa au făcut recurs în instanţă pentru a nu plăti bursele elevilor

todayMay 28, 2020 4

Background
share close

Asociația Elevilor din Constanța consideră inadmisibilă atitudinea de care au dat dovadă autoritățile din comunele Gârliciu, Topalu, Nicolae Bălcescu și Lipnița care au refuzat în continuare să respecte drepturile elevilor de a primi burse și au făcut recurs la procesele câștigate de AEC în primă instanță. Tribunalul a dat cârtig de cauză asociaţiei şi a recunoscut că este de datoria autorităților de a emite o hotărâre de consiliu local prin care să se stabilească numărul și cuantumul burselor, dar edilii şefi din aceste localităţi au atacat decizia instanţei. Reprezentanții elevilor sunt de părere că recursul este un semn de rea-credință şi spun că unele primării au angajat chiar firme de avocatură, cheltuind astfel bani din bugetul public, ca să nu respecte drepturile elevilor. Ei precizează că AEC va utiliza toate căile legale pentru a obţine respingerea recursurilor.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Sănătate

Se recoltează sânge pentru tratamentul cu plasmă în cazul bolnavilor de COVID- 19

Primul donator de sânge vindecat de Covid 19 s-a prezentat ieri la Centrul de Transfuzii Sanguine Constanța. Directorul instituției, Alina Dobrotă ne-a declarat că este vorba despre un bărbat, căruia i-a fost recoltat sânge în vederea obținerii plasmei, necesară pentru tratarea pacienților testați pozitiv cu noul tip de coronavirus. Doctorul Alina Dobrotă a precizat că în prezent este așteptat rezultatul pentru alte 4 persoane vindecate, ale căror teste au fost trimise la Institutul Național de Hematologie Transfuzională din Capitală. Până […]

todayMay 27, 2020 7