Se recoltează sânge pentru tratamentul cu plasmă în cazul bolnavilor de COVID- 19
Primul donator de sânge vindecat de Covid 19 s-a prezentat ieri la Centrul de Transfuzii Sanguine Constanța. Directorul instituției, Alina Dobrotă ne-a declarat că este vorba despre un bărbat, căruia i-a fost recoltat sânge în vederea obținerii plasmei, necesară pentru tratarea pacienților testați pozitiv cu noul tip de coronavirus. Doctorul Alina Dobrotă a precizat că în prezent este așteptat rezultatul pentru alte 4 persoane vindecate, ale căror teste au fost trimise la Institutul Național de Hematologie Transfuzională din Capitală. Până […]