Sănătate

Se recoltează sânge pentru tratamentul cu plasmă în cazul bolnavilor de COVID- 19

todayMay 27, 2020 9

Background
share close

Primul donator de sânge vindecat de Covid 19 s-a prezentat ieri la Centrul de Transfuzii Sanguine Constanța. Directorul instituției, Alina Dobrotă ne-a declarat că este vorba despre un bărbat, căruia i-a fost recoltat sânge în vederea obținerii plasmei, necesară pentru tratarea pacienților testați pozitiv cu noul tip de coronavirus. Doctorul Alina Dobrotă a precizat că în prezent este așteptat rezultatul pentru alte 4 persoane vindecate, ale căror teste au fost trimise la Institutul Național de Hematologie Transfuzională din Capitală. Până în prezent 15 pacienți vindecați de Covid 19 și-au manifestat interesul să doneze sânge pentru a ajuta la tratarea altor bolnavi aflați în stare gravă.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Eveniment

Tânăr de 22 de ani, dosar penal pentru infracţiune la regimul rutier

Un tânăr de 22 de ani din Constanţa s-a ales cu dosar penal după ce a încălcat legea. Potrivit Inspectoratului Judeţean de Poliţie, oamenii legii din Medgidia au identificat pe raza oraşului un bărbat de 22 de ani, care se afla la volanul unui autoturism, deşi nu avea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Acesta are acum pe numele său un dosar de cercetare penală.

todayMay 27, 2020 14