Învățământ

Guvernul României, dat în judecată de Ascociaţia Elevilor Constanţa

todayNovember 20, 2019 4

Background
share close

Asociaţia Elevilor din Constanţa a dat în judecată Guvernul României, la începutul acestei săptămâni, şi cere anularea unei Hotărâri a Executivului care blochează acordarea reducerilor pentru şcolari la transportul județean. Reprezentanţii AEC atrag atenţia autorităţilor asupra faptului că, din cauza neglijenței persoanelor responsabile din cadrul administrației publice centrale, un act normativ care ar fi trebuit anulat încă de la abrogarea fostei Legi a Educației în baza căreia a fost emis, a rămas în vigoare. Aceştia mai spun că Hotărârea de Guvern produce efecte dăunătoare în ceea ce privește asigurarea accesului liber la educație pentru toți copiii. Vă reamintim, reprezentanţii elevilor din Constanţa au început demersurile pentru obţinerea reducerilor şcolarilor la transportul judeţean în urmă cu 1 an şi jumătate, însă, după mai multe discuţii cu administraţia judeţeană, AEC a apelat la instanţă. Magistraţii Tribunalului Constanţa au respins solicitarea iniţială, motivând că nu este repsonsabilitatea CJC să acorde reducerile, întrucât actele normative pe care se bazează acestea intră în responsabilitatea Ministerului Educaţiei Naţionale.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Justiție

8 ani de închisoare pentru patronul restaurantului Beirut unde în urmă cu 5 ani au murit 3 tinere într-un incendiu

Patronul restaurantului Beirut în care au murit într-un incendiu 3 tinere în anul 2014 a fost condamnat definitiv la 8 ani de închisoare. Sentinţa vine după mai bine de 5 ani de la evenimentul în urma căruia 2 dansatoare şi o cântăreaţă şi-au pierdut viaţa pentru că au fost surprinse de flăcări la etajul clădirii, într-un vestiar fără geamuri. În timpul anchetei au fost descoperite nereguli grave în funcţionarea restaurantului „Beirut“ şi lucrări de construcţii şi instalaţii efectuate ilegal. Curtea […]

todayNovember 19, 2019 8

Similar posts

Stiri

C.N.A.P.M. – ANUNȚ DE RECRUTARE ȘI SELECȚIE

  Compania Națională Administrația Porturilor Maritime S.A. Constanța anunță declanșarea procedurii de recrutare și selecție pentru ocuparea funcției de Director Financiar al societății, în conformitate cu prevederile OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice. Persoanele interesate pot consulta condițiile de participare, criteriile de selecție, documentele necesare și instrucțiunile […]

todayJune 11, 2026 8