Sănătate

Creşte numărul cadrelor medicale din judeţul Constanţa infectate cu noul coronavirus

todaySeptember 22, 2020 2

Background
share close

Creşte numărul cadrelor medicale din judeţul Constanţa infectate cu noul coronavirus. Potrivit Prefecturii, în prezent sunt confirmate pozitiv cu COVID-19 169 de persoane din sistemul sanitar constănţean. Din totalul acestora, 55 sunt medici, 69 asistenți medicali şi 45 sunt angajaţi din rândul personalului auxiliar. Pe de altă parte, autorităţile au precizat că, în prezent, la nivelul județului Constanța sunt ocupate mai puţin de 50% din paturile destinate pacienţilor COVID. 285 de bolnavi sunt internaţi acum în unităţile medicale suport din judeţ, care au în total 534 de locuri pentru pacienţiii infectaţi cu noul coronavirus. Cele mai multe persoane primesc tratament la Spitalul Municipal din Medgidia unde sunt 150 de bolnavi, în timp ce la Spitalul Militar Modular şi la Secţia Exterioară de la Agigea nu sunt în acest moment persoane infectate cu virusul SARS- CoV- 2.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Sănătate

La Constanţa au ajuns măştile de protecţie pentru secţiile de votare

Aproape 114.000 de măşti de protecţie pentru membrii secţiilor de votare din municipiul şi din judeţul Constanţa au sosit, ieri, de la Ministerul Sănătăţii pentru alegerile locale care vor avea duminica aceasta. Șeful Direcţiei de Sănătate Publică din Constanța, Cristina Schipor, a declarat că măștile au fost distribuite prin DSP către Prefectura Constanța. Ulterior, acestea vor fi ajunge sâmbătă dimineaţă în judeţ, la toţi președinții și locțiitorii secțiilor de votare.

todaySeptember 22, 2020 6