Administrație

Şedinţă de urgenţă la Palatul Cotroceni

todayApril 22, 2020 11

Background
share close

Astăzi va avea loc o nouă şedinţă de urgenţă la Palatul Cotroceni. Preşedintele Klaus Iohannis va purta discuţii cu premierul, Ludovic Orban, ministrul sănătăţii, Nelu Tătaru, ministrul de interne, Marcel Vela şi şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat. Întrunirea este programată la ora 12.00 şi vine după ce ieri preşedintele a criticat dur propunerea profesorului Adrian Streinu Cercel de a-i carantina pe bătrâni pe o perioadă de 3 luni. Informaţia a creat îngrijorare în rândul populaţiei şi a stârnit nemulţumirea vârstnicilor, dar şi a familiilor acestora. Iohannis a spus că astfel de măsuri pot fi luate doar de un regim totalitar şi că în România se respectă drepturile omului, chiar dacă ne aflăm în stare de urgenţă.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Administrație

CJSU a stabilit măsuri pentru zona carantinată de la Cuza Vodă

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a stabilit măsurile care se vor aplica în zona carantinată din localitatea Cuza Vodă. Astfel, s-a stabilit că este permisă intrarea şi ieşirea pentru transporturile de marfă, pentru persoanele care activează în domeniul apărării, ordinii publice, securității naționale, sanitar, situațiilor de urgență, energetic, comunicații, transporturilor etc., doar pe baza documentelor justificative. De asemenea, în interiorul zonei de carantinare oamenii sunt obligaţi să îşi acopere nasul şi gura când ies din casă cu măști simple […]

todayApril 22, 2020 9