Administrație

Astazi a inceput ecologizarea Portului Midia

todayNovember 30, 2019 1

Background
share close

Administrația Porturilor Maritime SA Constanța a început astăzi ecologizarea Portului Midia. Reprezentanţii autorităţii portuare spun că a fost organizată astăzi celula de urgență pentru a analiza situația din Portul Constanța zona Midia, produsă odată cu eșuarea navei Queen Hind. În urma analizei, s-a decis ca un remorcher echipat cu macara, însoțit de 2 gabare, să colecteze din acvatoriu cadavrele de animale, cu sprijinul unor scafandri și apoi să le depoziteze temporar la uscat, în zona Midia. Ulterior, o firmă autorizată va prelua cadavrele pentru neutralizare. De asemenea vor fi montate baraje antipoluante suplimentare. Procedura pentru neutralizarea cadavrelor de origine animală va fi decisă de Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Constanța, astfel încât impactul acestei operațiuni asupra mediului să fie redus la minimum.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Eveniment

Nu mai sunt oi vii pe vasul scufundat in Portul Midia

Nu mai există oi vii pe vasul scufundat în Portul Midia, anunţă reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă. Operaţiunea de salvare s-a încheiat după cinci zile şi au fost salvate doar 254 de oi din cele peste 14.000 aflate la bord în momentul tragediei. Efectivele ISU s-au retras de astăzi din dispozitivul de la Midia, iar coordonarea activităților legate de ranfluarea navei și neutralizarea cadavrelor provenite din epavă revin Administraţiei Porturilor Maritime Constanţa și Autorităţii Navale Române.

todayNovember 30, 2019 5