Eveniment

Misiuni ale Forţelor Navale Române alături de partenerii din Alianţă

todayJuly 12, 2019 3

Background
share close

5 nave militare, un elicopter Puma Naval și zeci de infanteriști marini, aceasta a fost contribuția Forțelor Navale săptămâna aceasta la efortul Armatei Române de a-și îndeplini angajamentele asumate față de partenerii din Alianță. 2 nave militare românești sunt integrate în 2 grupări navale permanente NATO care operează în Marea Neagră. Este vorba despre fregata „Regele Ferdinand”, cu un elicopter ambarcat la bord și dragorul maritim „Locotenent Dimitrie Nicolescu”. Alte 2 ambarcaţiuni au participat la un exercițiu multinațional naval organizat de Ucraina în colaborare cu SUA şi se vor întoarce în țară mâine. În plus, potrivit Statului Major al Forţelor Navale, infanteriștii marini români sunt prezenți în Bulgaria, la un exercițiu multinațional, precum și în teatrul de operații din Afganistan. Cea de-a cincea navă militară românească plecată din portul Constanța este bricul „Mircea” care desfășoară activități de instruire pentru cadeții români și străini de la bord, dar și acțiuni de reprezentare și de diplomație navală în portul Lisabona din Portugalia.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Administrație

Protest în faţa sediului ABADL Constanţa

Grupul de Dialog şi Bună Convieţuire Constanţa organizează, de la această oră, un protest în faţa sediului Administraţiei Bazinale de Apă Dobrogea Litoral. Reprezentanţii acestuia au declarat că acţiunea va dura o oră şi va fi depusă şi o petiţie elaborată în urma dezbaterilor publice organizate duminică. Participanţii la protest sunt nemulţumiţi de faptul că nu se respectă gradul de ocupare a plajelor prevăzut de lege şi anume 70% din suprafaţă şi nici normele care stipulează că trebuie lăsată liberă […]

todayJuly 12, 2019 3