Eveniment

ABADL a amendat comuna Amzacea cu 120.000 de lei

todayMay 26, 2020 7

Background
share close

O amendă de 120.000 de lei au aplicat inspectorii ABADL în urma verificărilor efectuate la 28 de primării, în ceea ce privește curățarea cursurilor de apă şi întreținerea şanțurilor și a rigolelor din localități, pentru a evita inundarea zonelor. În plus, au fost date şi aproape 130 de avertsmente. Reprezentanţii Administraţiei Bazinale de Apă Dobrogea Litoral spun că cele mai multe administrații locale au curățat malurile și rigolele de colectare, iar în unele localități există proiecte în derulare cu privire la executarea de poduri. Au fost depistate însă şi neconformităţi. La Cogealac au fost identificate 5 depozite de deșeuri menajere în amestec cu deșeuri inerte, pe cursul de apă Valea Mare, la intrarea în localitatea Viile au fost găsite PET-uri care pot influența secțiunea de scurgere la podul din imediata vecinătate, iar în localitatea Amzacea, apele uzate de tip menajer sunt evacuate direct în canalul colector ape pluviale din localitate, fără nici o epurare sau preepurare prealabilă. Comuna Amzacea a fost sancționată cu 120.000 lei

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Sănătate

Numărul cazurilor noi de COVID în scădere

România rămâne pe o pantă descendentă în ceea ce priveşte epidemia de coronavirus. 146 de cazuri noi de infectare au fost raportate în ultimele 24 de ore, iar numărul îmbolnăvirilor a ajuns la 18.429. 181 de pacienţi se află acum la Terapie Intensivă. Pe de altă parte, aproape 12.000 de persoane s-au vindecat. Numărul deceselor a trecut însă de 1.200. La Constanţa, de ieri până astăzi au fost diagnosticaţi cu COVID 6 pacienţi. De la debutul epidemiei, în judeţul nostru […]

todayMay 26, 2020 6