Administrație

Primăria efectuează deratizare în parcurile din oraş

todaySeptember 12, 2018 6

Background
share close

Autorităţile locale au reluat acţiunea de deratizare în municipiul Constanţa şi săptămâna acesta vor fi amplasate 3.000 de bucăți de momeli toxice. Acesta sunt marcate și inscripționate corespunzător şi sunt lăsate în toate parcurile și cartierele municipiului Constanța, în locuri inaccesibile. Reprezentanţii Primăriei recomandă constănțenilor să respecte în totalitate inscripțiile existente pe stațiile de intoxicare pe care le reperează în parcuri sau în zonele verzi şi atrag atenţia agenţilor economici şi populaţiei asupra faptului că au obligația să efectueze acțiuni de dezinsecție și deratizare în imobilele, incintele și gospodăriile pe care le dețin, folosind numai substanțele aprobate de Ministerul Sănătății și prestatori autorizați.

Written by: Stiri Radio Sky

Rate it

Previous post

Sănătate

4 cazuri noi de rujeolă la Constanţa înregistrate săptămâna trecută

4 cazuri noi de rujeolă au fost confirmate săptămâna trecută la Constanţa după ce timp de o lună nu au mai fost înregistrate îmbolnăviri în judeţul nostru. Potrivit Centrului Naţional de Supraveghere şi Cotrol al Bolilor Transmisibile, cei mai mulţi pacienţi sunt copii nevaccinaţi cu vârste sub 5 ani. Medicii spun că rujeola, cunoscută sub denumirea populară de „pojar”, este o boală infecțioasă care adesea duce la complicații, iar una din 4 persoane care se îmbolnăvesc cu acest virus are […]

todaySeptember 12, 2018 10